Kamienice przy Senatorskiej

Ulica Senatorska, kiedyś Nadrzeczna, to główna ulica dawnego Kazimierza. Choć zniszczone w pożarze 1915 roku, dziś pieczołowicie odbudowane, kamienice przy Senatorskiej świadczą o świetności renesansowego Kazimierza.

Kamienica Celejowska

najważniejszy zabytek przy Senatorskiej (ul. Senatorska 11/13), to jedna z trzech kamienic (obok kamienic Przybyłów) - szczytowych osiągnięć rodzimego stylu w późnorenesansowej architekturze mieszczańskiej.
Podobnie jak w kamienicach Przybyłów, w kamienicy Celejowskiej, pochodzącej sprzed 1635 roku "zachodnia", renesansowa kompozycja architektoniczna znika pod wychodzącą na pierwszy plan płaskorzeźbą zdobień, wykonywanych niekiedy z ludową naiwnością. Kamienicę zdobią niezwykle wysokie attyki "polskie".
Dziś w kamienicy mieści się jeden z pięciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego.



Kamienica Biała

pochodząca z XVI wieku (ul. Senatorska 17), przebudowana w 1640 roku, elewacja pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Dużo skromniejsza fasada z attykami przypominającymi te z kamienicy celejowskiej, ale też prostsze. Tu miał przez wiele lat swoją pracownię malarz Zenon Kononowicz (1903- 1971). Na piętrze mieści się muzeum Oskara Sosnowskiego. Jak świadczy sympatyczna tabliczka na ścianie kamienicy, odrestaurowali ją "w 2002 roku Anna Sosnowska i Edgar Baker jako symbol miłości..."

Kamienica Górskich

zbudowana przez Wawrzyńca Górskiego na przełomie XVI i XVII wieku, uwagę zwracają zwłaszcza piękne wnętrza, z kolebkowymi sklepieniami. Obecnie siedziba władz miasta (ul. Senatorska 5).

©2009-2024