Okolice

Nałęczów
unikalne miasto, które w zamyśle jego właściciela z XIX wieku miało być miastem-ogrodem. Takim się stało i takim pozostaje do dziś.
Sercem Nałęczowa jest ponad 20 hektarowy Park Uzdrowiskowy, przez który przepływa rzeka Bochotniczanka tworząc w jego centrum staw z niewielką wysepką. Znajduje się tu także Pałac Małachowskich, a ugasić pragnienie można "Nałęczowianką" w pijalni wód. Po zwiedzeniu parku koniecznie trzeba się udać na ulicę Lipową, przy której prezentują się stuletnie wille, w pełni ukazujące swoje piękno.

Nałęczów

Wąwolnica
to duża wieś, leżąca w dolinie rzeki Bystrej, przy trasie z Nałęczowa do Kazimierza i przy granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
Wąwolnica słynie z sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej.

Miasteczko ma zupełnie inny charakter niż oblegany przez turystów Kazimierz czy ulubiony przez kuracjuszy Nałęczów. Wąwolnicę omijały inwestycje przemysłowe, a później rozwój turystyki, bardzo tutaj powolny, prawie nie zmienił gminy (o co niektórzy mieszkańcy, spoglądając na Kazimierz czy Nałęczów, mają do władz żal). Miasteczko wygląda, jakby czas biegł tu kilka razy wolniej...

Wąwolnica

©2009-2024